Нагору
Психотерапия (консультация в Киеве)

Психотерапія (консультація у Києві)

Психотерапія складається з ряду методів для відновлення психічного здоров'я і позбавлення від психологічних проблем і деяких психічних розладів.  Психотерапія допомагає усвідомити пацієнту, що приводить його як до тривоги так і до позитивних емоцій, приймаючи їх сильні і слабкі сторони.  Коли людина може ідентифікувати свої почуття і способи мислення, вона отримує можливість краще справлятися з важкими ситуаціями і регулювати свій емоційний стан.

Якщо Ви потребуєте проведення психотерапії або консультації психотерапевта Ви можете зв'язатися з нами за допомогою форми зворотнього зв'язкуДокладніше про спеціаліста читайте тут.

Відповідно до медичних визначень психотерапії, вона є методом лікування емоційних, поведінкових, особистісних і психічних розладів і базується перш за все на словесному (вербальному) і невербальному спілкуванні, на відміну від процедур з використанням хімічних і фізичних заходів. Простіше кажучи, мета психотерапії - зниження психологічного стресу за допомогою міжособистісної взаємодії, а не за допомогою лікарських препаратів.

Психотерапія використовується для роботи з психічними проблемами, які зазвичай розвиваються протягом декількох років.  Таке втручання може бути ефективним лише тоді, коли побудовані довірчі відносини між клієнтом і психотерапевтом (в психології "клієнт" синонім поняття "пацієнт").  Терміни терапії можуть становити від декількох місяців до декількох років з певною періодичністю зустрічей.  Психотерапія може здійснюватися один на один, або в парах, і навіть в групах.  Як правило, зустрічі проводяться приблизно раз на тиждень протягом однієї години.

Теоретичні основи психотерапії стали активно розвиватися з початку 19-го століття на прикладі психоаналізу, і набули значного розвитку у наступних напрямках.

Психотерапія або медикаментозне лікування

Психолог, який спеціалізується в області психотерапії, як правило може розглянути більш широкий контекст відносин клієнта в сім'ї або на роботі.  Психіатри і інші лікарі, як правило, прихильники медичного підходу до психічного здоров'я і більш схильні призначати препарати для зняття симптомів.  Ці особливості підходів і складають різницю між психологами і психіатрами.  Тим не менш, багато психіатрів також активно використовують психотерапію в своїй професійній діяльності.

Багато психологів відзначають, що медичний підхід може розглядати порушення психічної діяльності як симптом більш важкого захворювання.  Таким чином, можливо, що психіатр або невропатолог зведе своє втручання наприклад при ОКР (обсесивно-компульсивном розладі), депресії або посттравматичному стресовому розладі до призначення конкретного медикаментозного лікування.

З іншого боку, багато досліджень показують, що найбільш ефективним способом лікування психічних розладів, особливо депресії, є комбінування обох методів медикаментозного та психотерапевтичного.

Деякі види психотерапії

Поведінкова терапія

Цей вид терапії фокусується на наданні допомоги клієнту в розумінні того, яким чином його поведінка впливає на почуття.  Акцент робиться на розширенні участі людини у діяльності, яка позитивно впливає на зміцнення соціальних зв'язків.  У цьому підході ретельно реєструється зміст того що робить клієнт, а потім виконуються спроби збільшити ймовірність отримання позитивного конструктивного досвіду.

Простіше кажучи, поведінкова терапія спрямована на заміну небажаних поведінкових реакцій позитивними.

Когнітивна терапія

Те що ми відчуваємо, залежить від того, що ми думаємо - теорія, що лежить в основі когнітивної терапії.  Наприклад, наявність у людини депресії може бути результатом неконструктивних думок і / або переконань.  Наслідком корекції цих переконань є поліпшення емоційного стану.

Простіше кажучи, те як ми думаємо впливає на те як ми себе почуваємо в емоційному плані.  Фокус когнітивної терапії спрямований на існуючий образ думок, поведінки і спілкування, а не на розгляд минулого досвіду.

Когнітивний терапевт працює з клієнтом, щоб протистояти помилковим думкам, або оскаржити їх, вказуючи на інші способи розгляду ситуацій.

Cімейна терапія

Сімейний терапевт розглядає симптоми, що турбують клієнта в контексті сімейних взаємодій.  Наприклад, якщо у клієнта є депресія, це може бути наслідком проблем в сімейних відносинах.  Методи когнітивної, поведінкової, особливо міжособистісної терапії можуть бути ефективно використані і в рамках проведення сімейної терапії.

Простіше кажучи, сімейна терапія визначає моделі сім'ї, які сприяють розвитку розладів поведінки або психічних захворювань - це допомагає членам сім'ї розірвати звичні неконструктивні шаблони взаємодій.

Сімейна терапія зазвичай включає в себе обговорення і вирішення проблем з клієнтом і його сім'єю - сесії можуть проводитися в групах, в парах, або один-на-один.

Групова психотерапія

У груповій терапії зазвичай присутні від 6 до 12 клієнтів і один-два терапевта в сесії.  Кожен клієнт приходить в терапію зі своєю проблематикою.  Клієнти отримують підтримку від терапевта, а також, спостерігають в процесі за іншими клієнтами, взаємодіють між собою за допомогою зворотного зв'язку.  Отримання зворотного зв'язку від інших людей надає клієнту різні точки зору і часто є корисною перевагою для запуску конструктивних особистісних змін.

У яких ситуаціях психотерапія може бути ефективною

Психотерапія використовується для лікування різних проблем.  В одних ситуаціях вона використовується як основний і єдиний метод, в інших - в поєднанні з призначенням лікарських засобів.

Основні з них перераховані нижче:

 • Депресія
 • Тривога
 • Посттравматичний стресовий розлад
 • Низка самооцінка
 • Тривожні розлади, у тому числі фобії
 • Эмоційна криза
 • Проблеми у шлюбі
 • Сімейні конфлікти
 • Обсесивно -компульсивний розлад
 • Розлад особистості
 • Алкоголізм
 • Наркоманія
 • Проблеми, пов'язані з жорстоким поводженням з дітьми
 • Поведінкові проблеми
 • Биполярний розлад (у поєднанні з медикаментозним лікуванням)
 • Шизофренія (у поєднанні з медикаментозним лікуванням)
Які переваги психотерапії

Професор Мік Купер з Університету Стратклайд (Англія) пише, що найбільш важливим фактором в успішній терапії є потенціал саме клієнта, а не терапевта.

Психотерапія надає клієнту ряд переваг.  Як правило, це наявність людини-професіонала який дійсно може Вас зрозуміти.

Терапія може сприяти свіжому погляду на важке завдання і наблизити до прийняття рішення.

Більшість пацієнтів кажуть, що вигода від психотерапії включає в себе:

 • Призводить до здатності краще розуміти себе і свої особисті цілі і цінності.
 • Розвиває навички, які сприяють поліпшенню відносин.
 • Допомагає долати такі проблеми, як розлади харчової поведінки, депресії і тривоги.
Які недоліки психотерапії
 • Деякі клієнти можуть виявити, що лікування може призвести до змін яких вони не очікували, або можливо навіть не хотіли.
 • Деякі люди з усіх сил намагаються уникати неприємних переживань (в такій ситуації не всі методи психотерапії можуть бути прийнятними безпосередньо для клієнта).