Нагору
Нейролептики (антипсихотики). Информация для пациентов и их родных/близких

Нейролептики (антипсихотики). Інформація для пацієнтів та їх рідних / близьких

Вам було призначено лікарські засоби, які впливають на психічну діяльність, так звані нейролептики (син: антипсихотики).


Ці лікарські засоби відіграють вирішальну роль у пом'якшенні або усуненні симптомів Вашого захворювання, яке відноситься до психотичних розладів. Ці лікарські засоби відіграють вирішальну роль у пом'якшенні або усуненні симптомів Вашого захворювання, яке відноситься до психотичних розладів.

Нейролептики, або антипсихотики, успішно застосовуються в усьому світі.  Мільйони пацієнтів, які страждають психозами, приймають ці медикаменти.  Є дані про досвід багаторічного застосування даних медикаментів.

Антипсихотики поділяються на наступні групи: нейролептики заспокійливої дії, що розслаблюють і викликають сон, так звані переважно седативні нейролептики, а також нейролептики антипсихотичної дії, які сприятливо впливають на позбавлення від нестерпних проявів психозу.  Виходячи з частоти проявів і тяжкості побічних ефектів, нейролептики поділяють на типові і атипові.

У період загострення захворювання часто стає необхідним поєднане призначення нейролептиків обох груп для досягнення найбільшої ефективності лікування.

Важливо: нейролептики не викликають ні звикання, ні залежності.

Як і при лікуванні, будь-якими активними медикаментами, лікування із застосуванням нейролептиків може супроводжуватися появою побічних ефектів, більшість з яких є тимчасовими.  Перлік можливих побічних ефектів в будь-яких джерелах (статтях, інструкціях і т.д.) не означає, що вони неодмінно повинні у Вас проявитися.

Важливо! У цій статті представлені лише найбільш відомі можливі побічні ефекти (це не означає, що всі вони з'являються часто).  Дана стаття не може бути більш ефективною, ніж роз'яснювальна бесіда з призначаючим препарат лікарем та обізнаності щодо інформації, яка міститься в інструкції до препарату.

Нейролептики з переважно седативною дією (наприклад, Труксал, Тизерцин, Аміназин)

Можливі побічні ефекти:

Коливання артеріального тиску (з тенденцією до зниження), запаморочення, сухість у роті, розпливчастий зір, порушення тонусу кишківника (атонія), проблеми з сечовипусканням.

Типові нейролептики (син .: класичні, конвенційні) (наприклад, Галоперидол, Трифтазин, Клопіксол, Флюанксол)

можливі побічні ефекти

Мимовільне м'язове напруження і судоми в області потилиці, язика, глотки і очей, м'язова ригідність, обмеження рухливості, тремор верхніх кінцівок.  Ці безпечні, але частково неприємні побічні явища можна швидко і надійно усунути за допомогою прийому протидіючого препарату / препарата-коректора (Акінетон, Циклодол).

Внаслідок тривалої терапії великими дозами цих препаратів можуть з'являтися мимовільні рухи м'язів, перш за все, в лицьовій області

Атипові нейролептики (наприклад, Лепонекс, Рісполепт, Зіпрекса, Сероквель)

Можливі побічні ефекти

Коливання артеріального тиску, прискорене серцебиття, запаморочення, оглушення, неспокій, безсоння, головний біль, порушення травлення, атонія кишківника, сухість у роті, атонія сечового міхура, закладеність носа, шкірні алергічні реакції  

  • На початковому етапі прийому нейролептиків може тимчасово з'явитися слабкість з порушенням швидкості реакцій, що змушує відмовитися від керування транспортним засобом
  • Кофеін та нікотин знижують ефективність антипсихотиков, також слід утриматися від вживання алкогольних напоїв протягом усього курсу лікування.

Обов'язково повідомте лікаря про існуючу вагітність або бажання мати диину, для того щоб лікар зміг підібрати адекватне дозування і найменування нейролептика.