Нагору
Длительное лечение/профилактика обострений психозов с применением нейролептиков (антипсихотиков). Информация для пациентов и их родных/близких

Тривале лікування / профілактика загострень психозів із застосуванням нейролептиків (антипсихотиків). Інформація для пацієнтів та їх рідних / близьких

Антипсихотичні засоби (нейролептики) є речовинами, які впливають на нейробіологічні процеси пов'язані з роботою нейромедіаторних систем у головному мозку. Нейромедіатори - молекули/речовини які безпосередньо приймають участь у передачі сигналу від одного нейрону (нервової клітини) до іншого.

При розробці загального плану лікування і прийнятого рішення про дозування і тривалість лікування призначеним препаратом, дуже важливо ретельно зважити ефективність і можливі побічні ефекти.

  • У зв'язку з тим, що дія медикаментів може відрізнятися в залежності від індивідуальних особливостей пацієнта, є велика ймовірність зміни вже розробленого плану терапії.  Корекція лікування може стати доцільною, іноді, вже через кілька днів, але в окремих випадках така необхідність може з'явитися тільки через кілька тижнів.
  • Оптимальне дозування препарату підбирається на підставі ретельних спостережень за симптомами та їх динамікою.  Якщо симптоми зникли, часто буває достатнім знизити кількість лікарської речовини (підтримуюча доза), щоб запобігти рецидиву.

Лікування

Після завершення гострої фази хвороби залишається досить високий ризик повторних загострень!  Без медикаментозної підтримки близько 70% всіх пацієнтів переживають рецидив після виписки зі стаціонару.  У той же час, при послідовній тривалій антипсихотичній терапії ризик розвитку рецидиву знижується до 30%.

Після першого маніфесту психотичного розладу лікування повинно тривати мінімум протягом 1 року.

При повторюваних психотичних епізодах має, як правило, здійснюватися довготривале лікування (мінімум 5 років і більше).

Якщо призначені лікарські засоби діють ефективно, то вони повинні надходити в організм пацієнта регулярно. За допомогою щоденного прийому таблеток або крапель, або за допомогою ін'єкцій «пролонгованої дії» з інтервалом 1-4 тижні.

Лікування за допомогою ін'єкцій пролонгованої дії (наприклад, Галоперидол-деканоат, Рисполепт Конста, Клопіксол-депо, Флюанксол-депо, Модитен-депо) має перевагу, яка полягає в тому, що у пацієнта не вийде «забути» прийняти препарат.  Крім того, даний спосіб введення вимагає меншої кількості речовини і робить можливим його регулярне надходження в організм, що в свою чергу знижує ризик появи побічних ефектів, а також, чергового загострення.

Можливі побічні ефекти тривалої терапії нейролептиками

Відносно часто: обмеження рухливості, м'язова скутість або ригідність, хода короткими кроками, рухове занепокоєння, тремор рук, посилене слиновиділення, сухість у роті, запаморочення, втома, нечіткий зір, підвищення певних печінкових показників.

Рідко: збільшення маси тіла, підвищення апетиту, пітливість, атонія кишківника, алергічні висипання на шкірі, порушення серцевого ритму, коливання артеріального тиску, непевну ходу, нечітка мова, розлади сну, внутрішній неспокій, депресія.

Крім цього, можливі мимовільні рухи м'язів, перш за все, в лицьовій області, як наслідок дуже тривалої терапії великими дозами препарату.

Дуже рідко: проблеми при сечовипусканні, розлади менструального циклу, зниження сексуальної функції, зниження потенції, підвищений ризик виникнення сонячних опіків, зміни картини крові, нудота.

Можливі методи усунення побічних ефектів

  • Почекати деякий час, так як більшість побічних ефектів зникають самі собою через невеликий проміжок часу.
  • Не приймати самостійного рішення про відміну препарату, спробувати разом з лікуючим лікарем знайти рішення проблеми (можливі заміна препарату або зниження дозування)!
  • Перерозподіляти в часі або знижувати дозування тільки при узгодженні з лікуючим лікарем (це в Ваших інтересах)!
  • При рухових розладах, ригідності м'язів, тремтіння, слинотечі: проконсультуватися з лікарем і прийняти протидіючий засіб (Акінетон, циклодол).
  • При слабкості, млявості, низькому артеріальному тиску: приймати основну дозу препарату ввечері, виконувати гімнастику, приймати контрастний душ.
  • При внутрішньому неспокої, метушливості, непосидючості: фізична активність, заняття фізкультурою.
  • При підвищеному апетиті: уникати вживання висококалорійних продуктів і напоїв.
  • При розладах травлення, запорах: збалансоване харчування, багато пити.
  • При підвищеній світлочутливості шкіри: використовувати засіб для засмаги з високим світлозахисними фактором.