Нагору
Групповая психотерапия в Киеве

Групова психотерапія у Києві

Що таке групова психотерапія

Групова психотерапія, як і індивідуальна, призначена для допомоги людям, які бажають поліпшити свої здібності в подоланні життєвих труднощів і проблем.

У той час як в індивідуальній терапії пацієнт зустрічається тільки з однією людиною (психотерапевтом), в груповій терапії відбуваються зустрічі цілої групи людей і одним або двома психотерапевтами, які ведуть групу.

Групова терапія фокусується на міжособистісних взаємодіях, тому проблеми в стосунках, також розглядаються в групах.

Метою групової психотерапії є  допомога в пошуку ефективних рішень емоційних труднощів і стимулювання особистісного розвитку учасників групи.

Терапевт (виступає у ролі ведучого або посередника) вибирає в якості кандидатів для групи людей, які можуть отримати вигоду з цього виду терапії і тих, участь яких може стати корисною для інших членів групи.

Наш сайт-партнер про психофармакологію: psychopharmacology.com.ua

Як працює групова психотерапія

Учасники групи діляться один з одним особистими питаннями і проблемами, з якими вони стикаються.

Учасник може говорити про ситуації, які з ними трапились, свої реакції на ці події, проблеми які вдалося вирішити, і т.д.  Учасник може ділитися почуттями і думками про те, що відбувалося на попередніх сесіях, і ставленням до питань, піднятими іншими членами групи або ведучим.

Інші учасники реагують на його слова, дають так званий «зворотний зв'язок», заохочують і надають підтримку або критику, або діляться своїми думками і почуттями, що виникають у зв'язку з тим, що відбувається.

Теми для обговорення не визначаються лідером, але довільно виростають з роботи групи.

Учасник групи розуміє, що він не залишається один на один зі своєю проблемою, що є інші люди, які відчувають схожі почуття і емоції.

Група може стати джерелом підтримки і сил під час особистої кризи.

Отриманий зворотний зв'язок допомагає розглянути власні неконструктивні моделі поведінки, змінити точку зору і виробити більш конструктивні та ефективні реакції на ситуації, думки і т.д.

Група часто стає лабораторією для відпрацювання нових моделей поведінки.

Часто, ті люди, яких ви зустрінете в групі, можуть виявитися в чомусь схожими на знайомих з вашогоминулого або нинішньої життя, з якими у вас виникали труднощі в спілкуванні.  Групова терапія дає можливість опрацювати ці міжособистісні ситуації.

Хто може скористатися груповою психотерапією

Групова психотерапія підходить для роботи з великим спектром різноманітних проблем і труднощів, починаючи з розвитку навичок міжособистісного спілкування і закінчуючи подоланням емоційних проблем, таких як тривога, депресія і т.д.

Існують групи підтримки для людей, що знаходяться в схожих ситуаціях або кризових станах (наприклад, групи для батьків втратили дитину, групи жінок, які зазнали сексуального насильства).

Але в терапевтичну групу зазвичай рекомендується включати гетерогенний склад проблематики і учасників.  З цієї причини, лідер включає в групу чоловіків і жінок, молодих і літніх людей, які перебували у шлюбі і самотніх, і т.д.

Група особливо ефективна для людей з міжособистісними труднощами і проблемами в стосунках (в соціальній, професійній, сімейній або навіть сексуальній сферах).

Групи ідеально підходять для людей, з  питаннями близькості, довіри, почуттям власної гідності.  Групова взаємодія допомагає учасникам визначити проблему, отримати зворотній зв'язок, і змінити шаблони, які саботують відносини.

Великою перевагою групової психотерапії є робота в «тут і зараз», групова ситуація більше схожа на реальність і максимально наближена до міжособистісних відносин, що виникають в нашому житті.

Що очікується від учасника групової терапії

Від учасника групи очікується дотримання графіка  і своєчасне відвідування групи.  Потрібно зберігати конфіденційність інформації про членів групи і їх імен

У деяких групах з учасниками укладається контракт про обов'язкове відвідування групи протягом певного інтервалу часу від початку роботи групи.  Зазвичай термін такої угоди становить від 3 до 6 місяців.  Це значно полегшує отримання позитивного ефекту від роботи групи.

В групі, ви не зобов'язані розкривати інтимні питання без свого бажання.  Проте, чим більше ви можете бути відкритим і говорити про себе, свої почуття і думки - тим більшу користь ви можете отримати з досвіду групової психотерапії.

Необхідні умови групової психотерапії

Як правило, група складається з 8-12 учасників.  При наявності великої кількості учасників, неможливо створити терапевтичну атмосферу і приділити достатню кількість часу кожному члену групи.

Тривалість кожної сесії зазвичай становить півтори-три години (не включаючи можливі семінари та психологічні марафони).

Частота зустрічей зазвичай один-два рази на тиждень.

Тривалість групового процесу залежить від багатьох моментів, таких як тяжкість проблем і поставлених цілей.  Робота в групі може тривати від кількох місяців до кількох років.

Зазвичай потрібно від 4 до 6 місяців, щоб відчути ефект групової терапії. Часто це пов'язано саме з фактором часу необхідним для розвитку конструктивних відносин між учасниками групи.